Menu
a 1A total of 94 students – 38 from Shielded Metal Arc Welding, 11 from Dressmaking, 11 from Commercial Cooking, 8 from Consumer Electronics Servicing, 8 from Electrical Installation and Maintenance and 18 from Automotive Servicing – successfully finished their respective technical skills training and received their  certificates of completion at the Dalaguete Sports and Cultural Center on April 1, 2011.

The awarding and distribution of certificates were being made by no less than Ms. Dina V. Esmas, District II Manager of the Technical Education and Skills Development Authority (TESDA) and was assisted by Dalaguete Mayor Ronald Allan G. Cesante and Dalaguete STAR Center Executive Director Patrocinio C. Gamboa.b 1

In its almost a decade of operations, the TESDA-accredited STAR Center –  along the way spearheaded by Imeldo Bacon (June 2002-March 2005), Bonifacio Villagracia, Jr. (April 2005-July 2005), Philip Flores (August 2005-March 2006), and Patrocinio Gamboa (August 2006-present) – has been able to train and graduate 2,169 out-of-school youths in the fields of Defensive Driving, Commercial Cooking, Dressmaking, Building Wiring Installation, Shielded Metal Arc Welding, Consumer Electronics Servicing, Automotive Servicing, Basic Computer Literacy, Refrigeration and Air-Conditioning. 
 
 
BATCH 19 ROSTER OF GRADUATES
 
Dressmaking
 [Trainer: Mrs. Corazon C. Mier]
 
Alvarado, Jasmin A.
Bajarias, Visitacion L.
Bañados, Rutchell C.
Camingao, Diana Real A.
Carilimdiliman, Ma. Alona N.
Carungay, Halley Rose O.
Estella, Arcele C.
Heredia, Ponciana A.
Labi, Editha E.
Sestual Mary Grace O.
Zamora, Riza T.
 
Automotive Servicing
[Trainer: Mr. Danilo O. Rodrigo]
 
Alcantara, Kenneth V. 
Cimafranca, Giovani M.
Culanibang, Ritche G.
Enoc, Analiza L.
Formentera, Kimlar L.
Gesim, Rhine John S.
Gumemba, Verlino P.
Gumemba, Roldan Guillermo O.
Lacuña, Joven M.
Mamac, Jayson F.
Omboy, Ramel R.
Romo, Eric Lhu T.
Rondero, Nierito B.
Sardoncillo, John Rupee C.
Sereño, Edito L.
Trapero, Antonio Jr. L.
Villaces, Jonebeb
Villacorta, Ariel B.
 
Consumer Electronics Servicing
[Trainer: Engr. Jose Ranier C. Cisneros]
 
Audencia, John Paul B.
Bengcolita, Melvin R.
Camerino, Nick John David B.
Dalon, Jennyveb R.
Miral, Algernon C.
Olvis, Julius M.
Trapero, Russel L.
Vallarta, Jovanie G.
 
Electrical Installation and Maintenance
[Trainer: Engr. Danilo B. Daguplo
 
Amancio, Gilbert R.
Benagatan, Esperidion S.
Figues, Raymond B.
Guazon, Paul Dean A.
Jurak, Moises L.
Pahuwayan, Kim C.
Remonde, Lester G.
Romares, Le Mar S.
 
Commercial Cooking
[Trainer: Mrs. Maria Magdalina D. Tenefrancia]
 
Adlit, Luciboy C.
Albores, Dwain Elias A.
Asenorio, Marlis Fey B.
Cortes, Paulo Antonio D.
Figuracion, Cristy Marie M.
Figuracion, Jay Adonis V.
Geslaga, Leonimar A.
Hayo, Henreich Z.
Selerio, Monico B.
Tandingan, Jester C.
Torreliza, Abraham L. 
 
 Shielded Metal Arc Welding
[Trainer: Mr. Melchor B. Vale
 
 Aberion, Paulo Y.
Albarracin, Gilbert O.
Alconera, Bienvenido G.
Algones, Junard F.
Algones, Josephus
Ancho, Joedel N.
Bajenting, Marlon A.
Balbuena, Jerome
Balse, Reynald James C.
Bangcuyan, Jun Barly S.
Beciete, Ferdinand Klein C.
Belciña, Philip Jhon B.
Caminero, Rhenan C.
Capua, Roger L.
Cardines, Enrique II G.
Centino, Policarpo M.
Deleña, Rose Ann F.
Duran, Louie F.
Econas, Geromeco R.
Ferrarin, Antonio Jr. D.
Fuentes, Junmar E.
Gemotog, Ron Anthony G.
Heredia, Clyderson M.
Legaspi, Emerald Jose B.
Legaspi, James S.
Lejarso, Erniño A.
Magno, Ricky O.
Martinez, Benjamin G.
Ordoña, Alvin G.
Osorio, Man Ralph P.
Pechon, Clifford S.
Romares, Ahlemson B.
Sanchez, Patrick S.
Sardido, Jade May C.
Sombilon, Saint Jamil
 Suycano, Lenill
Vequiso, Jun Andrew R.
Ysao, Elpedio P.

c 1

  d 1
  e 1
 
 

 

 
 

Business Directory

Go to top